Kategorie
rodzina

Zielone szkoły – ile kosztują i za co płacimy?

Maj i czerwiec to idealne miesiące na szkolne wycieczki. Od krótkich wyjazdów za miasto, aż po kilkudniowe zielone szkoły – wszystko zależy od inwencji nauczycieli i rodziców. Koszty bywają bardzo zróżnicowane, dlatego warto umieć je prześwietlić, zweryfikować, a przede wszystkim obniżać.

zielona-szkola

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu dla dzieci wciąż pozostaje autokar. Podróż pociągiem wydaje się zbyt niebezpieczna, a nie każdy rodzic ma możliwość dowiezienia dziecka we własnym zakresie. Ile zatem może kosztować wynajem autokaru? Stawki oblicza się na podstawie długości trasy lub czasu wynajmu. Niektóre firmy oferują także wynajem na dni i doby. Szukając najkorzystniejszej oferty należy zwracać uwagę na rok produkcji pojazdu, ilość miejsc i klasę (uwzględniając takie elementy jak to, czy autokar posiada klimatyzację, telewizor lub toaletę). Koszty wyjazdu można minimalizować już na etapie wyboru miejsca i przewoźnika. Warto mieć na uwadze, że maksymalny czas pracy kierowcy to 9 godzin. Dłuższa podróż wymaga zatem wynajęcia drugiego kierowcy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku młodszych dzieci tak długa wycieczka może być jednak bardzo męcząca, dlatego już na etapie planowania wyjazdu warto zacząć od rozpatrywania ofert z najbliżej położonych miejscowości.

Pobyt

Niestety w wielu szkołach organizacja wyjazdu wciąż spoczywa jedynie na barkach wychowawcy. To od jego zaangażowania zależy, na ile korzystna będzie oferta skierowana do dzieci i rodziców. Standard wybranego hotelu lub pensjonatu również może być podyktowany przyzwyczajeniami i upodobaniami nauczyciela, a te nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami rodziców. Jedyny sposób, by temu zaradzić, to aktywne włączenie się w organizację wyjazdu i sprawdzenie wszystkich dostępnych opcji. Jako sponsorzy wycieczek, rodzice odnoszą zwykle większe sukcesy na polu negocjacji grupowych zniżek, dlatego warto się zaangażować. Jeżeli podany na wywiadówce koszt wyjazdu wydaje się zbyt wygórowany, dobrze jest sprawdzić w Internecie ceny i standard obiektu, do którego wysyłamy dzieci.

Wyżywienie

W porównaniu do posiłków dla dorosłych, dziecięce porcje są zwykle znacznie mniejsze, dlatego wielu rodziców oczekuje, że wyżywienie będzie najtańszym punktem wyjazdu. Niestety w praktyce nie zawsze tak jest. Stołówki, w których gotuje się dla najmłodszych dobrze wiedzą, jak trudno jest nakarmić malucha, dlatego coraz częściej mają w ofercie kilka dań obiadowych do wyboru, w tym także posiłki dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Za takie udogodnienia wielu rodziców gotowych jest zapłacić więcej.

„Zielone szkoły” to dla dzieci nie tylko dobra zabawa, ale też lekcja samodzielności, szansa na integrację i zacieśnienie przyjaźni. Szkoda odmawiać maluchom takiego wyjazdu, dlatego nawet jeżeli nie jest to priorytetowy punkt na naszej liście wydatków, warto wygospodarować na niego środki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *