Kategorie
ekowiadomości

W obronie przyrody – artyści przeciwko deweloperom

Modraszek Kolektyw – społeczna akcja w obronie Zakrzówka, zielonego miejsca w centrum Krakowa

Krakowskie artystki zorganizowały akcję w obronie Zakrzówka – zielonego miejsca w centrum Krakowa, gdzie ma powstać droga i osiedle. Stworzyły Modraszek Kolektyw, do którego przyłączają się ekolodzy, artyści, społecznicy, rowerzyści, krakowianie, świadomi obywatele, którzy chcą sami decydować o przestrzeni, w której żyją.

Modraszek Kolektyw to kolorowa, ekologiczna inicjatywa młodych ludzi, którzy obrazem, kreatywnością i… wizerunkiem motyla walczą w obronie swojej wizji zielonego Krakowa.

Modraszek Kolektyw

Zabierz znajomych, ubierz się na niebiesko, zrób sobie skrzydła motylka modraszka. Musi być nas dużo! Musi być niebiesko! Pokażmy całej Polsce i światu, jaki mamy fiord w samym centrum miasta.
A dlaczego motylki modraszki? Bo to one właśnie zamieszkują dużą łąkę między ulicami Wyłom i św. Jacka. Motylek jest dla nas pretekstem i symbolem. Działamy bez instytucji, nasz budżet wynosi 0 PLN, mamy tekturowe skrzydła i poczucie, że trzeba głośno wypowiedzieć się w sprawie Zakrzówka.

Chcemy mieć Zakrzówek bez osiedla i drogi biegnącej tuż przy samym jeziorze. Jeszcze nie jest za późno, jeszcze mamy szanse. Nie ma dokończonych planów rozwoju miasta dla tych terenów. Teraz ważą się losy modraszkowej łąki, czy będzie terenem budowlanym czy zielenią publiczną.
Developer w zamian za budowę osiedla obiecał zbudować bardzo atrakcyjny,  ale pozbawiony walorów przyrodniczych park.

Czy musimy płacić taką cenę, czy może Zakrzówek jest wart pozyskania funduszy unijnych w celu założenia parku krajobrazowo – rekreacyjnego bez bloków i parkingów? Chcemy poprzeć walkę działaczy Krakowa ze stowarzyszenia Zielony Zakrzówek i Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Krajobraz nie jest rzeczą – miasto to nie firma. Raz postawione osiedle pozostanie już na wieki. Wokół Zakrzówka znajdują się nowo wybudowane osiedla, na których nie ma zielonej przestrzeni publicznej.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: jakie miasto w Polsce ma w centrum lazurowe jezioro, kamieniołom, łąki, las i widokowe wzgórze w jednym miejscu?

Zakrzówek to wyzwanie dla Krakowa, dla władz i dla mieszkańców. Rozwiązaniem nie jest oddanie go w ręce portugalskiego developera, po to by pozyskać fundusze i pozbyć się problemu.

Modraszek Kolektyw zainicjowały artystki Cecylia Malik, Justyna Koeke, Monika Drożyska i Karolina Kłos.
Cecylia i Justyna trakują akcje, jako kontynuacje projektu Ulica Smoleńska 22/8, gdzie powiedziały głośno o problemach lokatorów zmuszanych do wyprowadzek z kamienic prywatnych Krakowa.
Monika Drożyńska z kolei przyczyniła się do uratowania Domu Kultury na Woli Duchackiej podczas akcji „ Uszyjmy Dom kultury”.

Chcemy, aby sztuka służyła ważnym przemianom społecznym. Wiemy też, że Modraszek Kolektyw musi być kolektywem wielu środowisk. Do Kolektywu dołączyli się Gosia Małochleb i rowerzyści, Mariusz Waszkiewicz, Zielony Zakrzówek, klub Bomba, Zbiornik Kultury, Fundacja Bęc Zmiana z Warszawy i oficjalnie nas poparł Adam Wajrak i partia Zieloni 2004.
I Ty dołącz do Modraszek Kolektyw! Czekamy na Ciebie.

Program Modraszek Kolektyw

  • Warsztaty robienia skrzydeł + sesja fotograficzna – Modraszek fashion
    25 maj, Środa godz. 14 – 18 Klub Bomba Pl. Szczepański
  • Modraszkowy zlot na Zakrzówku – Światowy Dzień Ochrony Przyrody
    5 czerwca, niedziela godz. 17.00, Zakrzówek
  • Błękitna Manifestacja i konferencja prasowa; Pokaz modraszkowych filmów, DJ mrówka
    8 czerwca, środa, godz. 20.00, Urząd Miasta Krakowa Plac Wszystkich Świętych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *