Kategorie
rzeczy dla dzieci

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na drodze?

Główne zasady bezpieczeństwa

Gdy w końcu podjęta zostanie decyzja o tym, że dziecko może samo wracać ze szkoły do domu, trzeba wcześniej dokładnie zapoznać je z wszystkimi zasadami ruchu drogowego. Nie dotyczy to tylko przechodzenia przez pasy i oglądania się w prawo czy lewo, ale także znajomości reguł poruszania się po chodniku (z uwzględnieniem informacji, że pas dla rowerzystów przeznaczony jest tylko dla jednośladów). Dobrze również nauczyć malucha przechodzenia wyłącznie na zielonym świetle (co niestety nie wszyscy rodzice mają w zwyczaju) czy niewbiegania na pasy lub stawania zbyt blisko drogi. Zapewnienie pociesze odpowiedniej ilości czasu na dotarcie do szkoły to też istotna kwestia – pośpiech często zaburza koncentrację i nie trudno wtedy o wypadek. Co więcej, dobrym pomysłem może okazać się też znalezienie w sąsiedztwie innych dzieci, które podróżują do szkoły tą samą drogą – w grupie nasz maluch na pewno będzie bezpieczniejszy.

Kamizelka odblaskowa i inne gadżety

Poruszanie się po drodze i uczestniczenie w ruchu drogowym powinno nieść za sobą odpowiednie przygotowanie. Jeżeli dziecko jeździ rowerem, to koniecznie trzeba zapewnić mu kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz sprawny sprzęt, którym będzie się poruszać. Jednak najważniejsze są odblaski – kamizelka odblaskowa lub inne gadżety powodują, że dziecko jest lepiej widoczne na drodze (zwłaszcza w pochmurny czy deszczowy dzień). Brak odblasków sprawia, że wieczorem kierowca samochodu może zobaczyć nas z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów, co uniemożliwia mu jakąkolwiek reakcję. Dobrze dobrane odblaski zwiększają widoczność do ponad 120 metrów! Świetnym pomysłem na zainteresowanie dziecka tym tematem będą akcje organizowane przez różne instytucje (np. akcja „Bądź bezpieczny na drodze” firmy Bridgestone Stargard) – dzięki takim wydarzeniom można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat prawidłowego poruszania się.

Sprawdzenie trasy

Świetnym pomysłem będzie dokładne sprawdzenie trasy, którą codziennie nasza pociecha będzie wracać do domu. Najlepiej wybierać drogi dobrze oświetlone, gdzie zazwyczaj można kogoś spotkać w razie potrzeby i poprosić o pomoc. Przejście z maluchem tej trasy kilkukrotnie i pokazanie mu, jak prawidłowo poruszać się zarówno po chodniku, jak i przejściach dla pieszych z pewnością będzie dobrym pomysłem. Gdy pociecha dojeżdża do szkoły różnymi środkami transportu, to dodatkowo można z nią przetestować kilka scenariuszy np. w sytuacji, kiedy wysiądzie na złym przystanku lub pojedzie za daleko. Wprowadzenie tych zasad nie wymaga zbyt wiele wysiłku ze strony rodzica, a z pewnością zwiększy bezpieczeństwo malucha na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *