Kategorie
rzeczy dla dzieci

Jak bezpiecznie bawić się z psem?

Zabawa z psem niesie za sobą wiele korzyści – obniża poziom stresu, działa relaksująco i pomaga poprawić sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową. Obecność czworonoga w domu wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, szczególnie wtedy, kiedy towarzyszem harców jest również dziecko. Jak zorganizować bezpieczną zabawę?

Oswojenie zwierzaka z domownikami

Wspólne zabawy z psiakiem musi poprzedzać oswojenie, dzięki któremu zwierzę zaufa domownikom (także tym najmłodszym!) i nie będzie niczego się obawiało. Jest to kluczowa kwestia, odgrywająca ogromną rolę w budowaniu zdrowych i mocnych więzi, które pozwolą wszystkim czuć się swobodnie i bezpiecznie. Szczególnie ważne jest doglądanie relacji psiaka z maluchem – warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki dziecko zachęca go do zabawy. Prawidłowe i bezpieczne rozpoczęcie wspólnych aktywności powinno rozpoczynać się delikatnym głaskaniem między łopatkami lub w okolicy klatki piersiowej, a następnie stopniowo przechodzić do zabawy piłeczką, ulubioną maskotką lub dostępnymi m.in. w internetowych sklepach zoologicznych takich jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Zabawki-dla-psa/105 akcesoriami.

Stała kontrola i obserwacja

Aby zabawa dziecka z czworonogiem nie wymknęła się spod kontroli, warto obserwować ich wspólne aktywności i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Zarówno maluch, jak i pupil powinni znać granice i nie pozwalać sobie na ich przekraczanie – jeśli psiak wyraźnie sygnalizuje, że jest już zmęczony (np. nie chce przynosić piłeczki, coraz częściej odpoczywa), nie powinno się go dodatkowo mobilizować do podejmowania kolejnych czynności i na odwrót – jeżeli maluch pokazuje, że chciałby zakończyć zabawę i nie jest zainteresowany jej kontynuowaniem, psiak nie powinien być w stosunku do niego napastliwy.

Najważniejsze zasady

Bezpieczna rozrywka psa z dzieckiem opiera się przede wszystkim na wzajemnym szacunku. Rodzice w pierwszej kolejności powinni uświadomić maluchowi, że czworonożny przyjaciel w taki sam sposób odczuwa ból, a wszelkie niedelikatne zachowania, takie jak szarpanie za ogon, łapki czy uszy nie mogą mieć miejsca. Co więcej, należy wytłumaczyć dziecku, że nie powinno ono inicjować zabawy w czasie, kiedy zwierzę się posila, odpoczywa lub śpi. Dzięki temu ryzyko niebezpieczeństwa zostanie zredukowane do minimum, a maluch dodatkowo będzie ćwiczył swoją empatię oraz zyska wiernego i oddanego kompana na długie lata.

WSKAZÓWKI

  • Należy unikać zabaw umożliwiających dominację. Zaliczają się do nich np. przeciąganie (m.in. sznurka, pluszowej zabawki) oraz gonitwa (zabieranie zwierzakowi przedmiotu i uciekanie przed nim).
  • Warto wybierać aktywności opierające się na obustronnym szacunku, m.in. nauka komend, ukrywanie smakołyków, własnoręcznie wykonany tor przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *