Kategorie
ekowiadomości

3 sposoby na recykling choinki

Polacy kupują ponad 6 mln choinek rocznie. Pięknie przystrojone drzewko dekoruje dom przez kilkanaście dni, czasem nawet do 3 tygodni. Ale co z nim zrobić, kiedy nie jest nam już potrzebne? Wyrzucenie do kosza na śmieci nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdejmijmy lampki, ozdoby, pierniczki i wybierzmy bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

choinka

Daj je zwierzętom

Jeśli mamy duże podwórko, ścięte drzewko ustawmy w miejscu na uboczu, tak, by mogły z niego korzystać zwierzęta. Choinka to świetne schronienie dla ptaków i małych zwierząt. Jeśli macie na działce staw, można zatopić drzewo, aby skorzystały z niego wodne stworzenia i ryby. Inne rozwiązanie: pociąć drzewo i przygotować z niego ramę kompostownika.

Daj drzewku drugie życie

Jeśli dbasz o środowisko, możesz się również włączyć w akcję „Ciepło z natury”. Zebrane podczas akcji drzewka trafią do warszawskich elektrociepłowni jako zielone paliwo i wrócą do nas w postaci ekologicznie czystej energii cieplnej i elektrycznej. Zbiórka choinek rozpocznie się w czwartek, 8 stycznia 2015 r. Mobilny punkt odbioru odwiedzi wszystkie 18 dzielnic stolicy. W 2014 roku zebranych zostało 530 ton biomasy. To o blisko 130 ton więcej, niż w roku poprzednim. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano w sumie ponad 1700 ton ekologicznego paliwa. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około tysiąca mieszkań o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Z kolei w Krakowie w zeszłym roku zbierano choinki, które następnie zostały rozdrobnione i posłużyły do obsypywania nowych sadzonek. Została także wyznaczona działka, na której można wsadzić choinkę, jeśli wybraliśmy tę w donicy.

Zmień przyzwyczajenia

W przyszłym roku, zamiast kupować drzewo, które zostało ścięte, wybierzmy jedną z wielu alternatyw (10 pomysłów na choinki domowej roboty). Można kupić choinkę w donicy i po świętach wkopać ją do gruntu. Pamiętajmy, że nie każda choinka w donicy nadaje się do późniejszego wysadzenia do gruntu. Odpowiednie do tego drzewko powinno mieć przede wszystkim długie, nieobcięte korzenie. Można również kupić nietoksyczne drzewko sztuczne albo przygotować choinkę hand made.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *