Kategorie
rodzina

10 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej

Soda oczyszczona działa cuda. Wiedzą o tym wszyscy, którzy stosują sodę w kuchni, w łazience, do usuwania plam i zanieczyszczeń, jako środek dezynfekujący itd. Stosujemy ją także w mniej konwencjonalny sposób, dla przykładu do czyszczenia dywanów, a nawet mycia zębów. Soda oczyszczona jest produktem o naturalnym pH, jej ziarnista konsystencja idealnie nadaje się do każdego rodzaju czyszczenia.

10 praktycznych zastosowań sody:

1. Mycie włosów

– zdrowe, błyszczące włosy za grosze? Tworzymy własny szampon na bazie sody i octu. Co ważne, szampon nie zadziała od razu, skóra głowy musi się do niego przyzwyczaić. Szampon pozwala na usunięcie ze skóry wilgoci, dzięki czemu produkuje ona mniej łoju.

Przepis: potrzebujemy szczelnego opakowania na sodę, butelki ze sprayem na ocet.

Proporcje należy dostosować indywidualnie do kondycji skóry głowy i włosów, jeśli włosy są tłuste, wtedy na pewno należy użyć do spłukania mniej octu. Jeśli włosy są suche – odwrotnie.
1 łyżkę sody wysypujemy na dłoń, lekko zwilżamy wodą. Masujemy skórę głowy i wcieramy delikatnie we włosy. Chwilkę zostawiamy na włosach i spłukujemy. Mieszamy łyżkę octu jabłkowego (lub cydrowego) i szklankę wody w butelce z rozpylaczem. Można przygotować większą ilość mieszanki na kilka myć. Energicznie wstrząsamy. Wcieramy w skórę głowy i włosy, zostawiamy na 2 minuty i spłukujemy dokładnie wodą.

2. Dezodorant DIY

– łączymy w naczyniu 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 10 kroplami ulubionego olejku. Jak używamy? Wystarczy trochę proszku rozetrzeć na palcach i wcierać go delikatnie pod pachami, a następnie zeszczotkować nadmiar sody. Może troszczę czaso- i pracochłonne, ale warto.

3. Peeling do twarzy

– maleńkie ziarna mogą podrażniać skórę wrażliwą, więc jeśli Twoja skóra jest delikatna, lepiej przygotować peeling z dodatkiem cukru lub soli.

Przepis dla skóry normalnej: mieszamy cukier i sodę, dodajemy olej sezamowy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Jeśli peeling wydaje się za tłusty, można zastąpić część oleju miodem.

4. Peeling do stóp

– z sody oczyszczonej, wody i kilku kropli olejku lawendowego (lub dowolnego innego) tworzymy pastę, którą wmasowujemy w stopy. Po kilkunastu minutach spłukujemy.

5. Suchy szampon dla psa, kota czy gryzonia

– posypujemy futerko sodą, a następnie za pomocą pędzelka czy grzebyka wyczesujemy nadmiar sody. Futerko wycieramy ręcznikiem.

6. Czyszczenie stali nierdzewnej

– proszek aplikujemy na gąbkę lub bezpośrednio na zabrudzenia, pozostawiamy na kilkanaście minut i szorujemy naczynie.

7. Usuwanie zapachu ze słoików

– wlewamy około 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej do słoika, dopełniamy wodą. Energicznie wstrząsamy zakręconym słoikiem przez niecałą minutę. Wylewamy mieszankę i ponownie napełniamy słoik w 1/4 wysokości, z tym, że tylko wodą. Znów wstrząsamy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. W ten sposób oczyszczamy słoik i możemy użyć go ponownie.

8. Czyszczenie zabawek

– to bardzo ważne, czym czyścimy zabawki. Przecież w przypadku najmłodszych niemal natychmiast zabawka ląduje w buzi. Polecam mieszaninę 1/4 szklanki sody oczyszczonej na 1 litr wody.

9. Czyszczenie tapicerki, materaca

–  na materiał wysypujemy sodę oczyszczoną, ilość dostosowując do powierzchni. Czekamy ok. 15-20 minut, następnie odkurzamy.

10. Nietoksyczne farbki

– 2 łyżki sody, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki cukru i 2 łyżeczki wody mieszamy energicznie w słoiku, aby stworzyć bazę farby. Bazę dzielimy na mniejsze części, a następnie używamy barwników spożywczych, aby nadać farbkom wybrane kolory.

Przeczytaj więcej o sodzie oczyszczonej.

Foto: flikr.com/aquamech-utah

3 odpowiedzi na “10 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *